גלו כמה עובדות מעניינות על בלגרד, בירת סרביה

הגבעה הסלעית מעל צומת שני נהרות אירופה החזקים דנובה וסאווה הייתה מושלמת להקמת העיר. במהלך מאות השנים, העיר שינתה תושבים ואדונים רבים, את מראהה וגודלה, אך מעולם לא את מעמדה הדומיננטי. קירותיו היו מלבינים למצטרפים חדשים מהנהר כך שלבסוף קיבל את השם ביוגרד (תרגום לסרבית: עיר לבנה). המטייל שהפליג מתחת לחומות בלגרד מארצות רחוקות יופתע מהמבצר החזק, גובה המגדל וסימטריה של הטירה בראש הגבעה. מונע על ידי רוח הנהר, מחליק ליד העיר, בניינים חדשים, רחובות וכיכרות, סירה תמצא בסופו של דבר את שלוותה באחד מנמלי העיר. והמטייל שאנו מכנים אותו תייר כיום, יכול היה לראות בלוח הספינות כי השנה היא 1403, תחילת המאה ה- XV. באותה שנה, לראשונה, הפכה בלגרד לבירת סרביה. באותה תקופה סטפאן, בנו של הנסיך לזר, היה אדון סרביה. מחפש מקום להקים את בירת סרביה בצפון הרחוק, באמצעות משא ומתן דיפלומטי מיומן הצליח לרכוש את בלגרד מההונגרים. לקח לו רק 23 שנים להפוך אזור הרוס ונטוש לחלוטין לעיר חדשה ובוהקת. בצ'רטר שפורסם בעיר כתב סטפאן המנזר: מצאתי את המקום היפה ביותר מאז ומעולם, העיר הגדולה של בלגרד שבמקרה נהרסת ונטושה. הרמתי אותו והקדשתי לבתולה הקדושה.

כאדם משכיל ומתוחכם, מחבר השורות היפות ביותר בספרות הסרבית הישנה וקורא נלהב, רצה דספוט סטפן להפוך את בלגרד למרכז כלכלי, תרבותי ודתי במדינה.

עם יתרונות כלכליים משמעותיים רבים שנכתבו באמנה, שהיתה להם חותמת זהב עם תמונת העיר, משכה דספוט סטפן סוחרים, אומנים ותושבים נוספים ממדינותיו וממדינות אחרות. מתוך רצון לספק שהייה בטוחה לכל המצטרפים החדשים בעיר, החליט סטפן לשחזר תחילה את הביצורים הישנים, מגדלי ההגנה והחומות.

לאחר מכן בנה סטפן את "גורני גראד" (העיר העליונה) ואת מתחם ארמון כישות נפרדת המוגנת על ידי מגדל אדיר, הנקרא נבוז'ה, ודלת עם גשר נייד. שם הוא גר עם משפחתו ואצילים אחרים.

עם זאת, חיי העיר התנהלו בעיר התחתית, שם תנופת המסחר והמלאכה באמצעות צמצום דספוט הייתה כה מהממת עד שהעיר גדלה פי עשרה. מלבד הסוחרים הסרבים, בלגרד הייתה מיושבת במידה רבה וביקרה בה אזרחי דוברובניק וההונגרים, ומספר קטן יותר של הצרפתים, האיטלקים, הוונציאנים ואחרים. במונחים של היום, ניתן להסיק שבין היתר, בלגרד הייתה עיירת תיירות מפותחת למדי שבה אנשים היו עושים קניות. היצע השוק של בלגרד היה עשיר ומגוון. רוב הסחורות המיוצאות היו עפרות, עופרת, נחושת, כספית ומתכות יקרות, כסף וזהב. עור, שעווה וגבינה בעקבותיהם. יובאו מלח, תבלינים, סוכריות, בדים יקרים, ביגוד ותכשיטים. המשמעות היא שכוח הקנייה של אזרחי בלגרד היה ברמה גבוהה מכיוון שקיים ביקוש כזה למוצרי יוקרה. בעיר כה מאוכלסת היה מקום מושב דתי של המדינה הסרבית, מקום מושבה של המטרופולין של בלגרד. לשם כך בונה הגורם הכנסייה המטרופולינית "Uspenije preciste Vladicice", בצד המזרחי של העיר בגן מרווח המעוטר במטעים שונים. בנוסף לכך היו כמה כנסיות ואפילו ביסוס קתולי אשר השתמשו בזרים.

בלגרד הגיעה להתפתחות מסוג זה הודות לתקופה שלווה ומדיניות מיומנת וחכמה של דספוט סטפן, כך שהמגדלים והחומות הרבים לא נאלצו לשמש כדי להדוף אויבים. מטיילים ממקומות שונים, ממזרח וממערב, מצפון ומדרום יכלו לבקר בבטחה בבירת סרביה.

בלגרד קיבלה אותם בחום ויהיה להם זיכרון נחמד מזה. בלגרד היא עדיין עיר כזו – מסבירי פנים וידידותיים. אז בקרו בבלגרד, עיר שהפכה לראשונה לבירת סרביה לפני 600 שנה, ועד היום היא נותרה מרכז תרבותי, כלכלי ותיירותי.


Source by Aleks Petric

About admin

Check Also

5 דברים שעליכם לעשות בנאפולי, איטליה

נאפולי היא ביתם של כל הדברים הטובים – פיצה, ג'לטו, אמני מנדולינה ואתרים היסטוריים מדהימים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ads

Recent Comments

אין תגובות להציג.