תרמילאים ומיליארדרים

פעם טיולי תרמילאים לפיג'י כללו נסיעה באוטובוס מנאדי לסובה, ואז מעבורת למקום כלשהו כמו אובאלאו, סבוסאבו, טאווני או קאדאבו. לא עוד. בימים אלה עומדים נוסעי תקציב צעירים בתור כדי להגיע לאיי יאסאווה, שרשרת של 16 איים וולקניים גדולים ועשרות קטנים יותר, בערך 35 ק"מ מהחוף המערבי של ויטי לבו.

החופים הלבנים המסנוורים, המים החמים הצלולים, שוניות האלמוגים הצבעוניות והאקלים היבש והשטוף הופכים את קבוצת יאסאווה ליעד תיירותי אידיאלי, אך עד לא מזמן הביקור כלל הפלגת ים גסה מלוטוקה בסירת כפר לא בטוחה או טיסה יקרה ממטוס ימי נאדי. הפלגות הלגונה הכחולה פועלות ביאסוואס מאז שנות החמישים, אך נוסעים על גבי כלי השיט היוקרתיים ישנים בחדרי חדרים והתושבים המקומיים מקבלים מעט יתרונות מנוכחותם.

עד ההפיכות של רבוקה בסובה ב -1987, המדיניות של ממשלת פיג'י הייתה שהיסאוואס היו סגורות לתיירות יבשה. השנים הארוכות של הממשל הנתמך על ידי הצבא הביאו מעט שינויים ביאסוואס, למרות שמשקיעים אוסטרליים הורשו לבנות את אתר הנופש היוקרתי באי יאסאווה בשנת 1991, וכמה מחנות תרמילאים המופעלים על ידי כפר צצו על וייסווה וואיה. מאז תחילת שנות השמונים, משפחות מקומיות הפעילו שלושה אתרי נופש קטנים בתקציב נמוך באי טוואווה, הודות בעיקר למעמדו של טוואווה כאי חופשי שמעבר לסמכותם של ראשי פיג'יאן. במשך עשרות שנים הציגו מנהיגי הכנסיות המקומיות את התיירות כהשפעה חיצונית מושחתת שיש להרחיק ממרחק נשק מחיי הכפר.

יהיה קשה לדמיין דבר שמורחק יותר מהחיים הפיג'אנים האמיתיים מאשר אתר Turtle Island על האי נאנויה לבו, המסתור האולטימטיבי של פיג'י לקהל של 1,500 דולר ללילה. Nanuya Levu הוא קרקעות משחרור מאז 1868, וב -1972 ריצ'רד אוונסון השתמש ב -300 אלף דולר שהרוויח בעסקי הטלוויזיה בכבלים בדרום קליפורניה כדי לרכוש את האי.

אתר הנופש בטוונס איילנס של אוונסון הפך לאב הטיפוס של היבול הנוכחי של פיג'י של אתרי נופש באי בוטיק, ובו אירועים בולטים כמו כוכבים הוליווד ומיליונרים. ברוק שילדס נשארה כאן במהלך צילומי הקלאסיקה האסקפיסטית הלגונה הכחולה ב -1980.

אוונסון, איש איכות הסביבה בעיצוב עצמי, נטע אלפי עצים באי שלו, והמיר את יערות המנגרובים לאטרקציות תיירותיות על ידי יצירת שבילים חכמים. האוכל של אתר הנופש גדל בגנים אורגניים והספק מופק באמצעות אנרגיה סולארית ורוח. מדי שנה מבקרת קבוצה של מומחי עיניים מתנדבים בקליפורניה בטורט איילנד ריזורט בכדי לבצע ניתוח עיניים בכפריים נזקקים או לצייד אותם בכוסות מרשם שנתרמו.

עם זאת עבור רוב יאסאוואנים, החיים השתנו מעט מאז 1789 כאשר קפטן וויליאם בלי ואנשי הצוות הנאמנים שלו חתרו על פני הקבוצה בסירה פתוחה זמן קצר לאחר המרד המפורסם על הבאונטי. גם כיום רוב הכפרים נטולי חשמל או מים זורמים, וההזדמנויות להתפתחות כלכלית מוגבלות מאוד. היסאוואנים הרגישו שהוזנחו על ידי פוליטיקאים בבירה הרחוקה, מקנאים בצופים כשאניות מיני-שיוט ויאכטות נשאו זרים עשירים לאורך חופיהם.

בחודש מאי 2000 תפסו המגרש ג'ורג 'ספייט ובריונים שונים את בניין הפרלמנט בסובה והפכו את פיג'י לראשו. הרטוריקה הפרו-ילידית של ספייט פגעה באסדה ביאסוואס. תושבי הכפר מהאי נקולה עשו מיני-הפיכה באי הצבים, ונעלו את אוונסון באחד מ -14 הבונגלוס המפוארים שלו כשצעירים בכפר רכבו בפראות סביב נאנויה לבו על עגלות הגולף של אוונסון.

כשההתרגשות דעכה התפשטו מחצלות צמות ושורשי הקאווה הוכו, ומעל קערות גרוג רבות הגיעו אוונסון ותושבי הכפר להבנה.

במקום להרוג את אווז הזהב, אוונסון שכנע את אנשי נקולה כי מוטב להם לפתוח אתרי נופש משל עצמם ולאפשר לו להמשיך ולנהל את עסקיו בשלום.

אוונסון הציע הלוואות בניה ללא ריבית ותמיכה לקידום מכירות, והתאחדות התיירות נקולה טקינה נולדה. אתר האינטרנט של האגודה FijiBudget.com מתאר כיום עשרות אתרי נופש המופעלים באופן מקומי סביב הלגונה הכחולה במרכז יאסאוואס, כולל שלושת הנכסים הקיימים ב- Tavewa. על כל מפעילי הנופש לציית להתנהגות קפדנית שנועדה לשמור על הסביבה ולהבטיח רמות שירות מקובלות. למרות שהן פרימיטיביות בהשוואה לאתרי הנופש המפוארים בממאנוקה ליד נאדי, מחנות התרמילאים יאסאווה מספקים מזון בסיסי ואירוח במחיר נמוך יחסית.

הזרם ההמוני של תרמילאים התחיל רק בשנת 2002 כאשר חברת Awesome Adventures, חברה בת של חברת "דרום סי קרוז" שבבעלות ניו זילנד, השיקה שירות קטמרן מהיר במעלה ובמורד הרשת. כעת תוכל לעזוב את מרינת דנראו של נאדי עלון Yasawa בכל בוקר בשעה 9:15 בבוקר ולהיות באתר הנופש שבחרת בזמן לארוחת הצהריים. כ -150 תרמילאים עושים זאת מדי יום ואתרי הנופש המופעלים על ידי הכפר בקואטה, וויאסווה, וואיה, נביטי, טוואווה, נאקולה, ננויה ליילאי ומטאקאווה לבו פורחים.

ניתן לבצע הזמנות עם ההגעה לנמל התעופה נאדי באמצעות כל אחת מתריסר סוכנויות נסיעות 24 שעות ביממה ממש בטרמינל שדה התעופה עצמו. כל המשרדים הללו מוכרים כרטיסי קטמרן עם הסעה באוטובוס לנמל. אין לצפות לאירוח יוקרתי ולאוכל גורמה באחד מאתרי הנופש ביאסאווה-אך האנשים הידידותיים, יופי הטבע המרהיב והמחירים הנמוכים גורמים למרבית המטיילים להתעלם מאי הנוחות הללו.


Source by David Stanley

About admin

Check Also

מסלול הטיול בנאוקלופט נמיביה – 8 ימים בשממה מופלאה

תארו לעצמכם מקום כה מרוחק, עד שלא תראו בן אדם אחר במשך ימים. תארו לעצמכם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ads

Recent Comments

אין תגובות להציג.